Jak snížit náklady na vytápění domu. Zateplení, úsporné zdroje vytápění i rychlá řešení
- Nejdříve zjistěte, kde vám z domu uniká nejvíce tepla. Ideálně pomocí měření termokamerou nebo energetického auditu.
- Kvalitní zateplení dokáže snížit vaši spotřebu energie až o 50 %. Zateplují se stěny, stropy, podkroví i podlahy. Na zateplení můžete čerpat dotace.
- Dále si můžete pořídit nové zdroje úsporného vytápění nebo udělat pár úprav bez větších investic. Od utěsnění oken přes odvzdušnění topení po změnu návyků.
Začněte energetickou náročností budovy
Vytápění tvoří u českých domácností zhruba dvě třetiny všech výdajů za energie, takže když na této položce ušetříte, bude to na vašem rozpočtu hodně poznat.
Ze všeho nejdříve zmapujte, zda vám z domu nebo bytu zbytečně neuniká teplo. Detailní přehled vám poskytne energetický audit, při kterém odborník posoudí energetickou náročnost budovy a mimo jiné odhalí, kudy teplo uniká a co s tím. Ze zákona je audit povinný pro velké firmy, hodí se ale i pro domácnosti.
Energetický specialista v auditu dále zhodnotí, jak efektivně využíváte energii nebo jaký máte potenciál pro úsporu, a doporučí vhodná opatření. Z auditu se zároveň dozvíte, jaká je návratnost jednotlivých opatření a jejich dopad na životní prostředí.
Energetický štítek domu
Výsledkem energetického auditu je energetický štítek domu, tzv. PENB. Štítek říká, jak dobře je dům zateplený a kolik energie spotřebujete na jeho vytápění. Cena auditu se odvíjí od velikosti objektu, u rodinného domu vyjde na zhruba 4 až 5 tisíc korun. Vyhotovit ho musí každý, kdo chce dům prodat nebo pronajmout.
K odhalení úniku tepla poslouží i termokamera
Pokud nechcete absolvovat kompletní energetický audit, můžete úniky tepla zmapovat pomocí termokamery. Měření s termokamerou je snadné a rychlé. Když budovu snímáte zvenčí, mají místa s únikem tepla vyšší povrchovou teplotu. Naopak zevnitř mají oblasti s únikem tepla teplotu nižší.
Termokamera vám vyhotoví termosnímky, ze kterých zjistíte teplotu všech bodů na obrázku a najdete místa největšího úniku, tzv. tepelné mosty. Ke správnému vyhodnocení snímků si však ideálně pozvěte odborníka – zejména pokud se na jejich základě chystáte dělat větší rozhodnutí, například zateplení domu.
Myslete zároveň na to, že při práci s termokamerou by rozdíl mezi venkovní teplotou a vnitřní teplotou v domě měl být alespoň 10 °C a při měření by na dům nemělo svítit slunce. Ideální je proto měření v zimě.
Kde vzít termokameru?
Termokameru koupíte v obchodech s nářadím nebo elektronikou. Protože jde o dražší zařízení, které obvykle potřebujete jen jednorázově, dává smysl si kameru vypůjčit. Seženete ji v prodejně stavebnin nebo v půjčovně nářadí – například ve stavebninách DEK, které jsou po celém Česku.
Zateplení domu sníží náklady na vytápění
Jestliže odhalíte zásadní úniky tepla, zvažte zateplení domu. Ačkoliv jde o větší investici, vyplatí se – dlouhodobě snížíte náklady na vytápění a zvýšíte hodnotu své nemovitosti. Na zateplení navíc můžete čerpat dotaci z programu Nová zelená úsporám.
- Kvalitní zateplení dokáže náklady na energie snížit až o 50 %. Také tím snížíte riziko vzniku plísní a příjemněji vám bude i během léta, protože kvalitní izolace během horkých dní částečně ochlazuje. Jen zateplení střechy může samo o sobě snížit náklady na vytápění až o 20 %.
- Spousta lidí si pod pojmem „zateplení domu“ představí zateplení obvodových stěn. V ideálním případě se ale zateplují také základy několik desítek centimetrů pod zemí (cca 70 cm), které jsou náchylné k námraze. Dále se zateplují i stropy, podkroví, střechy či podlahy a řeší se také výměna oken a dveří, protože okny uniká až 40 % tepla.
- Do zateplení se pusťte na jaře nebo na podzim. Některé materiály jsou citlivé na vysoké teploty (obvykle nad 35 °C) nebo mrazy. Počítejte s tím, že v závislosti na velikosti objektu a použitých technologiích zateplení domu zabere přibližně měsíc.
Dotace z EU na zateplení, tepelné čerpadlo i fotovoltaiku
Pokud plánujete investovat do úspornější domácnosti, využijte dotace z programu Nová zelená úsporám. Finance z Evropské unie pokrývají například:
- zateplení stěn, střechy nebo podlah,
- pořízení tepelného čerpadla,
- výstavbu či pořízení domu s nízkou energetickou náročností,
- instalaci fotovoltaického systému pro výrobu elektřiny nebo ohřev vody,
- zavedení systému na sběr a využití dešťové nebo odpadní vody,
- instalaci nabíječky pro osobní elektroauto
- a další.
Zdroje úsporného vytápění
Jakmile máte dům kvalitně zateplený a neuniká z něj teplo, můžete řešit také úspornější zdroje vytápění.
Mezi nejúspornější a nejekologičtější zdroje patří tepelná čerpadla. Využívají energii ze země, vody nebo vzduchu. A i když je jejich pořizovací cena vyšší (nejlevnější čerpadla začínají na 100 000 korunách, kvalitnější vyjdou i na 300 000), čerpadla jsou natolik efektivní, že vaše náklady na energie dokážou snížit o vysoké desítky procent – v závislosti na tom, ze kterého zdroje přecházíte.
Mezi další úsporné zdroje vytápění patří kondenzační plynové kotle nebo obecně moderní kotle vyšších emisních tříd.
Šetřete na topení s tepelným čerpadlem
Díky tepelnému čerpadlu můžete ušetřit až 70 % nákladů na vytápění. Společně vhodné čerpadlo vybereme, my vám na něj pomůžeme získat dotaci, a nakonec zařídíme i jeho instalaci.
Co můžete udělat hned bez velkých investic
Pokud se teď nemůžete pouštět do větších investic a přesto chcete snížit náklady na vytápění, zkuste následující kroky.
- Opravte nebo utěsněte okna, ať jimi neuniká teplo. To samé platí i pro vchodové dveře – můžete vyměnit práh nebo dveře překrýt silným zátěžovým závěsem.
- Zkontrolujte, jestli váš otopný systém funguje, jak má – základem jsou odvzdušněné radiátory, kotel v dobré kondici a správně nastavený termostat pro regulaci teploty. Nastavení optimální teploty pro každou místnost vám může ušetřit i několik tisíc za rok.
- Zavzdušněné topení poznáte tak, že si na něj sáhnete. Pokud cítíte teplo jen u regulačního ventilu a na druhé straně ne, je s velkou pravděpodobností zavdušněné. Stejně tak, když z radiátoru vychází zvuky jako bublání nebo šplouchání.
- Ujistěte se, že nemáte zakryté radiátory, třeba záclonou či nábytkem, což by bránilo cirkulaci tepla. Před topením i nad ním by měl být dostatek volného prostoru.
Zbavte se návyků, které nafukují spotřebu energie
Přetápění, časté větrání, plýtvání teplou vodou. Návyků, které zbytečně nafukují fakturu za elektřinu, je řada. Sepsali jsme 7 nejčastějších neduhů a poradíme, jak se jich zbavit.