Jaké jsou optimální teploty v místnostech a proč zbytečně nepřetápět
- Optimální teplota se liší pro každou místnost. V koupelně byste měli kvůli vyšší vlhkosti topit víc, na chodbě může být chladněji.
- Přetápění domácnosti je v Česku častý neduh. Zvyšuje totiž účet za energie a navíc neprospívá zdraví.
- Když snížíte teplotu o pár stupňů, můžete za rok ušetřit i několik tisíc korun. Ukážeme vám to na konkrétním příkladu.
V každé místnosti topte na jinou teplotu
Když platíte účty za energie, je vytápění tou největší položkou na faktuře. Data Českého statistického úřadu dlouhodobě ukazují, že vytápění představuje zhruba dvě třetiny roční spotřeby energie českých domácností. Jak tedy během topné sezóny co nejvíc ušetřit?
Začněte tím, že v místnostech nastavíte optimální teplotu.
Optimální teploty pro obývací pokoj i ložnici
Optimální teplota by se v bytě nebo rodinném domě měla pohybovat okolo 20 ˚C. Tuto výši dokonce stanovuje vyhláška, která upravuje pravidla pro vytápění a dodávku teplé vody. Nastavit byste ji měli tam, kde přes den trávíte nejvíc času, v místnostech, jako je chodba nebo ložnice, které tolik nevyužíváte, může být chladněji.
Ve spolupráci s odborníky z EkoWATT jsme dali dohromady optimální teploty pro jednotlivé místnosti. Na těchto teplotách se shodují experti plošně – odráží totiž způsob využití místností a zároveň zajišťují optimální vlhkost vzduchu mezi 40 a 60 %.
- Obývací pokoj: 19–20 ˚C
- Kuchyň, pracovna: 19–20 ˚C
- Ložnice: 16–18 ˚C
- Předsíň: 16–18 ˚C
- Koupelna: 22 ˚C
Optimální teploty berte jako ideál, samozřejmě uvažte i své pohodlí. Někomu vyhovuje větší teplo, někomu zase chladněji.
Když například ve Velké Británii provedlo ministerstvo zdravotnictví v roce 2014 analýzu, zjistilo, že se Britové doma cítí nejlépe při teplotě mezi 18 a 20 ˚C. Pokud se ale dostatečně obléknou, nevadí jim ani 16 ˚C. V zimě není cílem vyhřát domov na stejné teploty, na které jste zvyklí z léta. Je úplně normální chodit doma ve svetru a teplých ponožkách – jako za starých časů.
V každé místnosti topte na jinou teplotu, říká se tomu teplotní zónování.
Nižší teplota, kvalitnější spánek
Obecně platí, že lidem se spí lépe v místnosti, kde je čerstvý vzduch a nižší teplota. Ke stejnému závěru dospěla i studie z roku 2020, ve které odborníci na spánek zjistili, že spousta lidí spí v místnosti s vyšší teplotou, než je optimální – a kvůli tomu mají horší spánek. Častěji se budí a kvalita spánku a odpočinku je nižší.
Aby se vám lépe spalo, udržujte v ložnici teplotu mezi 16 a 18 °C a před spaním pořádně vyvětrejte.
S řízením teploty v domácnosti vám dost pomohou moderní termostaty a termostatické hlavice. Na rozdíl od „hloupých” hlavic, kde jen nastavíte výkon (typicky 1–5), s těmi chytrými si přímo nastavíte požadovanou teplotu. A taky vám výrazně pomohou ušetřit za vytápění. Mají funkci regulace teploty v průběhu dne a například i režim dovolené. Mnoho zařízení dnes má i připojení k internetu, díky kterému můžete vytápění řídit i pomocí mobilní aplikace.
Chytrou termostatickou hlavici koupíte přibližně za 1 500 Kč a můžete ji namontovat i na radiátory v bytových domech, které jsou připojené na dálkové vytápění. V takovém případě ale montáž raději konzultujte se svým bytovým družstvem nebo společenstvím vlastníků.
Přetápění zhoršuje zdraví
Češi podle řady průzkumů rádi přetápí a místo toho, aby v obývacím pokoji topili na optimálních 20 °C, vyhřívají místnost klidně na 25 °C. Tento návyk zatěžuje peněženku i zdraví.
Přetápění vysušuje vzduch a snižuje jeho vlhkost, což není ideální. Projevuje se to pak zdravotními potížemi například v podobě vysušování sliznic, což zvyšuje náchylnost k dalším onemocněním. Při delším pobytu v přetopené místnosti je problémem i podrážděná pokožka, pálení očí, bolest hlavy nebo pokles energie. Když pak jdete ven do mrazu, zažije tělo mnohem větší šok.
Přetopený vzduch je také rájem pro roztoče, které zhoršují stav všech alergiků a astmatiků.
Kolik ušetříte, když přestanete přetápět
Když stáhnete teplotu v domácnosti o jeden stupeň, snížíte náklady za energie o zhruba 6 %. Je dobré vědět, že z čím vyšší teploty ubíráte, tím víc ušetříte. Pokud tedy topení stáhnete z 25 °C na 24 °C, budete mít větší úsporu než při posunu z teploty 20 °C na 19 °C.
- Rychlý příklad: Pokud snížíte teplotu o 4 °C, tak v domácnosti o rozloze 70 m2 zaplatíte za vytápění elektřinou ročně zhruba o 3 600 Kč méně. U plynu dokonce až o 6 300 Kč. Pokud navíc přestanete vytápět ložnici, bude se vám lépe spát a účet za vytápění snížíte klidně o několik tisícovek ročně.
Stáhněte si brožuru o úsporách
Naše brožura vás provede úsporami v domácnosti místnost po místnosti. Zjistíte, jak šetřit energiemi v kuchyni, koupelně nebo v ložnici. Určitě máme tip i pro vás, tak pojďte do toho!