Fixací cen energií se ochráníte proti výkyvům na trhu

  1. Uzavřete-li smlouvu na dodávky energií na dobu neurčitou, dodavatel do vašeho ceníku postupně promítá vývoj cen na trhu. Pokud klesnou, ušetříte. Pokud stoupnou, zaplatíte víc.
  2. Proti tržním výkyvům se můžete chránit fixací ceny na určité období. Znamená to, že dodavateli po dobu trvání smlouvy budete za energie platit stále stejně, ať už se na trhu stane cokoliv.
  3. Spolehlivý dodavatel pro vás v momentě uzavření smlouvy energie na dané období nakoupí, tím zajistí, že vám je bude schopen po celou dobu fixovaného období skutečně dodávat.

Vyplatí se fixovat ceny v roce 2025?

Kontrakty na nákupy energií pro roky 2025 a 2026 naznačují, že ceny na trhu už do budoucna nebudou příliš klesat. Ceny pravděpodobně narazily na své dno, případně se nachází velmi blízko. A v takovou chvíli je fixace ceny rozumné řešení.


Pokud se vám nyní u vašeho dodavatele podaří zafixovat cenu elektřiny pod 4 Kč za kWh (4 000 Kč za MWh) s DPH, je to zajímavá volba, na které téměř nemůžete prodělat. Pro příklad v E.ONu nabízíme produkt Komplet PRO s klesající cenou, kdy je cena na rok 2025 v běžné distribuční sazbě fixovaná na 3 620 Kč/MWh a na rok 2026 na 3 377 Kč/MWh. Díky fixaci se ochráníte před tržními výkyvy a kdyby cena na trzích vzrostla, vy budete mít nejméně do konce roku 2026 jistotu, že se vás to nedotkne.

Cena elektřiny se skládá z regulované části, jejíž výši stanovuje Energetický regulační úřad, a neregulované části, tedy ceny silové elektřiny. Fixací si zajistíte pouze zafixování ceny silové elektřiny. Zvyšování ceny „státní“ části tím neovlivníte.

Fixované vs. nefixované ceny

  • Smlouvy na dobu neurčitou (tedy s nefixovanou cenou) využijte spíše v období, kdy jsou trhy klidné, stabilizované, a do budoucna se očekává spíše pokles cen. Dodavatel postupně změny cen na trhu promítá i do vašeho ceníku. 
  • Fixovaný produkt využijete naopak v případě méně stabilního trhu, kdy hrozí, že tržní ceny do budoucna porostou (a zřejmě nebudou moc klesat). Fixací ceny se proti těmto výkyvům pojistíte. 
  • Ceny se fixují nejčastěji na 1 až 3 roky. Znamená to, že vám dodavatel po fixované období bude energie dodávat za smluvenou cenu, ať už se na trzích děje cokoliv.
  • U spolehlivého dodavatele máte jistotu, že pro vás energie na zafixované období opravdu nakoupí a svůj cenový závazek dodrží. Přesně tak to v E.ONu děláme.
  • Fixovat můžete pouze cenu silové elektřiny, kterou stanovuje dodavatel. Cenu státem regulované části neovlivníte. Více o skladbě ceny elektřiny si přečtěte v tomto článku.
  • V roce 2025 a očekáváme, že ceny na trhu již nebudou příliš klesat, fixace proto dává smysl. Co očekávat od vývoje cen v dalších letech, popisujeme v samostatném článku.
  • V E.ONu nabízíme několik produktů s fixovanou cenou. Který pro vás bude nejvýhodnější, si můžete spočítat v naší kalkulačce.

Jak vás fixovaná cena může ochránit, názorně ukázal rok 2021, kdy ceny energií na trzích prudce vzrostly. Pokud si zákazník v první polovině roku 2021 na tři roky zafixoval staré ceny (někde na úrovni 2–2,50 Kč/kWh, platil až do roku 2024 několikanásobně méně než všichni ostatní.

Na nás se můžete opravdu spolehnout

Pokud s námi máte sjednanou fixní cenu, můžete si být jistí, že proti růstu cen jste spolehlivě zabezpečení. Energie nakupujeme dostatečně dopředu, abychom vám mohli ceny garantovat po celé dohodnuté období.

Mohlo by vás také zajímat:

Všechno, co potřebujete vědět o zemním plynu
Zemní plyn zůstává čistým a perspektivním zdrojem energie. Ačkoli jde o fosilní palivo, jeho spalování produkuje ve srovnání s uhlím jen polovinu emisí CO2.
Víc najdete tady
Jak se převádí kWh na MWh
Kilowatthodina (kWh) a megawatthodina (MWh) jsou jednotky energie. Mimo jiné se v nich uvádí spotřeba elektřiny.
Víc najdete tady
Plyn a kilowatthodiny: Jak se převádí m³ na kWh a MWh?
Možná vám přijde zvláštní, že se plyn účtuje v kilowatthodinách, ale plynoměr vám jeho spotřebu naměří v metrech krychlových.
Víc najdete tady