Jaké využití má sluneční energie v domácnosti
- Slunce vám doma může ohřívat vodu, vyrábět elektřinu, nebo třeba temperovat dům.
- Solární elektrárna vám umožní větší energetickou nezávislost - jak na případných poruchách distribuční sítě, tak na pohybech cen energií.
- Slunce vám poskytne velkou část elektřiny, kterou byste jinak nakupovali od svého dodavatele.
- Sluneční energie je výhodná, ale může mít své limity.
Proč je to důležité
Domácnosti mohou sluneční energii využít hned několika způsoby. Nejčastěji se teplo ze slunce využívá k ohřevu užitkové vody nebo jako jeden ze zdrojů vytápění. Další možností je výroba elektřiny. Díky tomu nemusíte být tolik závislí na dodávkách elektrické energie z distribuční soustavy a také šetříte peníze.
Buďte soběstačnější s vlastní elektrárnou
Solární elektrárnu pro vás navrhneme, postavíme ji, a ještě vám na ni pomůžeme získat dotaci. A každé dva roky pro vás rádi zajistíme i pravidelné servisní prohlídky.
Co je dobré vědět
Solární energii lze zpracovat dvěma druhy technologií. Jsou to solárně-termické kolektory a fotovoltaická elektrárna. Existují ale i pasivní domy, které díky dokonalé izolaci a velkým proskleným plochám využívají přímo paprsky slunce z jihu. Slunce tím samo o sobě místnost zahřeje a pasivní dům teplo nepustí ven.
- Termické solární systémy přímo ohřívají vodu nebo speciální kapalinu v kolektorech. Toto teplo můžete použít k vytápění nebo dalšímu ohřevu vody v zásobníku. Termické systémy se už používají méně, ale stále mají svoje výhody. Tou hlavní je menší potřebná plocha kolektoru.
- Fotovoltaická elektrárna na střeše – promění sluneční energii ve zdroj elektřiny. Fotovoltaické panely elektřinu, která slouží k vykrytí aktuální spotřeby v domácnosti. Pokud vznikne přebytek, můžeme ho velmi efektivně uložit do baterií či případně do ohřevu užitkové vody v bojleru. Existují ale i taková řešení, která slouží pouze pro ohřev užitkové vody v bojleru bez možnosti využít elektřinu i pro jiné spotřebiče.
- Pro fotovoltaické panely je velmi důležitý jejich sklon v úhlu 15 - 50°. Termický systém pak potřebuje sklon až 45°.
- Průměrně se u nás v roce 2022 instalovaly domácí solární elektrárny o výkonu přibližně 8 kWp.
- Takzvaná hybridní solární elektrárna funguje souběžně s distribuční sítí. Fotovoltaika vyrábí elektrickou energii, která slouží k vykrývání spotřeby domácnosti a vznikající přebytky ukládá do fyzických baterií. Díky nim můžeme zajistit fungování domácnosti i při výpadcích proudu. Pokud jsou baterie nabité a fotovoltaika nadále produkuje více energie, než je pro chod domácnosti potřeba, systém tyto přebytky pošle do distribuční sítě, kde můžete využít naši službu virtuální baterie, nebo přebytky prodat. V případě, že fotovoltaika nevyrábí dostatek energie na pokrytí domácnosti, odebíráme elektřinu z distribuční sítě od svého dodavatele.
- Jak si poradit, když slunce nesvítí? Za tímto účelem se nespotřebovaná elektřina ukládá do baterie, takže ji můžete využít ve chvíli, kdy domácí elektrárna elektřinu nevyrábí.
Výhody a nevýhody technologií solárního ohřevu vody
Technologie | Výhody | Nevýhody |
---|---|---|
Fotovoltaický ohřev vody | Jednodušší instalace (vedete „dráty“), jednodušší regulace, vyšší účinnost za jasného, ale mrazivého počasí. | Větší plocha FV panelů |
Termický ohřev vody | Menší plocha kolektorů, nízká cena jednodušších systémů, může vytápět dům. | Složitější instalace (vedete „trubky“), vyšší cena kvalitních vakuových kolektorů, problémy s přebytky tepla v létě. |
Kolik energie nám dává slunce
Velký podíl na výrobě solární energie mají geografické podmínky. Na naše území dopadá 950 až 1 340 kWh sluneční energie na 1 m2. Slunce v ČR svítí 1 330 až 1 800 hodin ročně. Nejvíce na jižní Moravě, nejméně v severních Čechách. Důležité je umístění solárních panelů směrem na jižní, jihovýchodní nebo jihozápadní stranu, kde slunce svítí přes den nejvíce.
Co můžete udělat hned
- Na zahradě, balkonu nebo dvorku využívejte světlo ze solárních lamp nebo světelných řetězů se solárním panelem, které nepotřebují zásuvku.
- Pro zahradu existují i solární sprchy.
- K nabíjení telefonu se nebojte investovat do malé solární nabíječky, kterou položíte třeba na okenní parapet.