Kolik stojí solární panely
- Samotná cena solárních panelů není až tak důležitá, protože k nim potřebujete také střídač a ideálně baterii. Je proto třeba dívat se na cenu celého systému.
- Cena solárních (fotovoltaických) panelů nicméně v posledních letech klesá a jejich účinnost se zvyšuje.
- Jeden panel o výkonu 450 Wp dnes vyjde přibližně na 2–4 tisíce Kč.
Solární panely jsou jen jedna součást
Ačkoliv jsou fotovoltaické panely nejviditelnější součástí fotovoltaické elektrárny, ve skutečnosti tvoří jen přibližně 25 % celé investice. To znamená, že u elektrárny za 160 000 Kč vás panely vyjdou zhruba na 40 000 Kč.
K ceně panelů totiž musíte připočítat také cenu za
- další komponenty, zejména střídač a baterii,
- instalační materiál – kabeláž a podobně,
- a další náklady spojené s instalací, například montáž, dopravu nebo revizi.
Šetřete až 85 % nákladů na elektřinu každý rok
Postavíme vám kvalitní solární elektrárnu, na kterou za vás vyřídíme dotaci až 186 000 Kč. Stačí, když nám na sebe necháte kontakt, a my se už o všechno postaráme.
Cena solárních panelů
Fotovoltaické panely jsou základní součástí každé solární elektrárny. Určují totiž, kolik elektřiny vyrobíte. Jeden solární panel o výkonu 450 Wp se dnes dá koupit za 2–4 tisíce Kč. Pro standardní elektrárnu s výkonem 5,40 kWp je potřeba takových panelů 12.
Faktorů, které ovlivňují cenu solárních panelů, je více. Zejména:
- Technologie výroby. Trhu dnes dominují monokrystalické panely, které se liší podle použité technologie. Cenově nejdostupnější panely typu PERC jsou pomalu nahrazovány panely TOP Con s vyšší účinností i delší zárukou na výkon, ale také vyšší cenou.
- Provedení panelu. Na trhu existují celoskleněné panely, celočerné panely nebo bezrámové panely. Pro příklad celoskleněné panely jsou velmi odolné proti poškození, ale také dražší.
- Životnost. Delší životnost panelu obvykle znamená delší záruku a vyšší cenu.
Ideální je, když celou fotovoltaickou elektrárnu řešíte s jedním dodavatelem. Pokud si po své vlastní ose a z různých zdrojů seženete solární panely, střídač a baterii, instalační firmy mohou odmítnout takovou elektrárnu zprovoznit a servisovat, případně nepřevezmou odpovědnost za závady a reklamace.
My v E.ONu za instalační práce ručíme 5 let a naše instalace umíme kvalitně servisovat, což prodlužuje životnost a zaručuje maximální výkon fotovoltaiky. Záruky na komponenty (25 let na výkon panelů, 10 let na baterii a 10 let na střídač) držíme přímo my, což je na trhu spíše výjimkou, jelikož někteří dodavatelé drží pouze zákonné 2leté záruční lhůty a následně se při problémech odkazují na třetí stranu.
Jestliže vás zajímá nabídka fotovoltaické elektrárny od E.ONu, podívejte se na náš web E.ON Solar, kde máme všechny potřebné informace na jednom místě.