Sdílení elektřiny pro domácnosti, firmy a komunity  

Základní informace pro zájemce o komunitní energetiku 

Komunitní energetika, tedy sdílení elektřiny mezi domácnostmi, firmami nebo v rámci velkých energetických komunit, se právě teď stává realitou. Pokud jste například majitelem fotovoltaické elektrárny, elektřinu z ní může hned spotřebovávat třeba váš soused. Na této stránce se dozvíte všechno, co potřebujete vědět, abyste se do sdílení elektřiny mohli co nejdřív zapojit.

Vyberte si variantu sdílení, která nejlépe vystihuje váš případ

Jdu na to

To nejdůležitější o komunitní energetice

Jak to ve zkratce funguje 

Pro sdílení elektřiny je zásadní, aby některý ze členů skupiny vlastnil její zdroj připojený do sítě. V našich podmínkách půjde velmi často o fotovoltaickou elektrárnu. Jakmile taková elektrárna vyrobí nějakou elektřinu, členové ji můžou na základě předem daných podmínek hned spotřebovat. 

Od kdy je sdílení možné

Od 1. 1. 2023 je možné sdílet elektřinu v rámci jedné budovy. Může jít třeba o bytový dům, který má vlastní fotovoltaickou elektrárnu. Sdílení mezi odběrnými místy, která nejsou v jedné budově, bude možné od léta 2024. Zapojit se můžou rodinné domy, byty, chaty nebo třeba různé provozovny jedné firmy.

Co je k tomu potřeba

Všichni, kdo mají o sdílení elektřiny zájem, se musí registrovat  u Elektroenergetického datového centra. Jakmile se zaregistrujete, můžete si u svého distributora požádat o chytrý elektroměr s průběhovým měřením, které je podmínkou pro zapojení do sdílení. 

Zařídíme všechno, co je potřeba ke sdílení

Rádi pro vás zařídíme všechno, co je ke sdílení elektřiny potřeba. Poradíme vám při registraci u Elektroenergetického datového centra, pomůžeme s alokačním klíčem  i s další související administrativou. Stačí, když nám tu na sebe necháte kontakt.

Jaký typ sdílení vás zajímá? 

Malé skupiny do 11 členů 

Nanejvýš 11 registračních čísel pro sdílení nebo výrobu elektřiny 

Malé skupiny do 11 členů 

Bytové domy 

Několik odběrných míst v jedné budově, která má vlastní zdroj elektřiny

Bytové domy 

Energetické komunity 

Právnické osoby, které sdružují jednu nebo více skupin sdílení

Energetické komunity 

Jak na sdílení elektřiny

Co vás často zajímá

Na úvod je potřeba říct, že neexistuje žádný zákon na sdílení elektřiny. Koncept komunitní energetiky řeší vyhláška o Pravidlech trhu s elektřinou a novela energetického zákona č. 458/2000 Sb., které se také říká LEX OZE II.

Sdílení elektřiny v rámci jedné budovy 
Tento případ upravuje aktuální znění vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou číslo 408/2015 Sb. Sdílení elektřiny v rámci jedné budovy je možné od 1. 1. 2023 a nejčastěji se vztahuje na případy, kdy má bytový dům vlastní solární elektrárnu.  

Ostatní případy sdílení 
Všechny ostatní varianty sdílení spadají pod LEX OZE II. Tato novela energetického zákona dává rámec komunitní energetice v širším smyslu slova, kdy od léta 2024 umožní sdílení přebytků z výroby elektřiny mezi nejrůznějšími subjekty, pokud vytvoří takzvanou skupinu sdílení. Abyste si udělali lepší představu o tom, co LEX OZE II. přináší, projděte si příklady sdílení: 

  • Fotovoltaika na vašem domě vyrábí elektřinu, kterou můžete okamžitě spotřebovat třeba na chatě nebo ji pošlete sousedovi, případně do bytu někomu z rodiny či přátel.
  • Elektřinu ze solární elektrárny, kterou vlastní vaše firma, sdílíte do dalších svých provozoven kdekoliv v Česku.
  • Fotovoltaika na střeše budovy školy vyrábí elektřinu hlavně v létě, kdy ji ale škola nejméně potřebuje. Provozovatel školy může elektřinu využít v jiných budovách, které se využívají i přes léto. 

Vyrobená elektřina se musí ve skupině sdílení spotřebovat v 15minutových intervalech tak, jak její výrobu zaznamená chytrý elektroměr. Pokud k tomu nedojde, odchází do sítě jako přebytek. Takže elektřina vyrobená ve 12:01 se musí spotřebovat do 12:14. V případě, že výrobna zrovna žádnou elektřinu neprodukuje, není co sdílet.  

Tento přístup je jednotný v celé Evropě a vychází z nejkratšího intervalu, v jakém jsou chytrá měřidla schopná zaznamenat data o výrobě. Spotřeba vyrobené elektřiny v reálném čase není možná a 15minutové intervaly jsou tomu nejblíže, jak to současná technologie dovoluje.

Alokační klíč určuje, jaký podíl elektřiny ze společného zdroje připadne jednotlivým členům skupiny sdílení. Měl by být nastavený tak, aby se vyrobená elektřina v každém okamžiku maximálně využila. Odběrné místo s největší průměrnou spotřebou by tak logicky mělo získat největší podíl.

Elektroenergetické datové centrum, a.s., vzniklo v roce 2023 a pro celý koncept komunitní energetiky je naprosto klíčové. Co má za úkol: 

  • Zajišťovat komunikaci a předávat data mezi účastníky sdílení. Mezi ně kromě odběrných míst, která se ho přímo účastní, patří také třeba dodavatelé energií, distributoři nebo Energetický regulační úřad.
  • Registrovat účastníky sdílení. 
  • Určovat alokační klíče, které říkají, jak se sdílená elektřina mezi členy skupiny dělí. 
  • Vyhodnocovat sdílení v rámci jednotlivých skupin. 

Průběhové měření, jinak také chytré měření, je zkrátka elektroměr, který umí průběžně zaznamenávat údaje o vyrobené a odebrané elektřině. Distributoři ho odečítají na dálku, takže k odběratelům, kteří chytrý elektroměr mají, už nemusí chodit odečítači.

Články

Co přinese komunitní energetika
Jako komunitní energetika se označuje systém výroby energie, kdy elektrárna vyrábí elektřinu hlavně pro firmy a domácnosti ve svém okolí. 
Víc najdete tady
Jaký je rozdíl mezi distributorem a dodavatelem elektrické energie
Zatímco od dodavatele si elektřinu kupujete, distributor ji k vám dopravuje. 
Víc najdete tady
Jak na výpočet spotřeby elektřiny
Spotřebu elektřiny můžete snadno vypočítat.
Víc najdete tady